Back to top

Honourable Patricia Arab

The Honourable Patricia Arab is a current member of the Legislative Assembly - View Current Profile

Full Name:
Patricia Arab

Birth Place:
Halifax, NS

ConstituencyStart Date
Fairview-Clayton ParkMay 30, 2017 — Present
Fairview-Clayton ParkOctober 8, 2013 — April 30, 2017

Party History

  • Liberal
    (October 8, 2013 — Present)

Position History

  • Minister of Service Nova Scotia and Internal Services
    (June 3, 2019 — Present)
  • Minister of Communications Nova Scotia
    (June 15, 2017 — Present)
  • Minister of Internal Services
    (June 15, 2017 — June 3, 2019)

Previous Occupations

  • Teacher
  • Counsellor

This is the archived biography page for the current member of the Legislative Assembly, Honourable Patricia Arab