Back to top

Honourable Lloyd Hines

The Honourable Lloyd Hines is a current member of the Legislative Assembly - View Current Profile

Full Name:
Lloyd Hines

ConstituencyStart Date
Guysborough-Eastern Shore-TracadieMay 30, 2017 — Present
Guysborough-Eastern Shore-TracadieOctober 8, 2013 — April 30, 2017

Party History

  • Liberal
    (October 8, 2013 — Present)

Position History

  • Minister of Transportation and Infrastructure Renewal
    (June 15, 2017 — Present)
  • Minister responsible for the Sydney Tar Ponds Agency (NS)
    (June 15, 2017 — Present)
  • Minister responsible for the Sydney Steel Corporation Act
    (June 15, 2017 — Present)
  • Minister of Natural Resources
    (July 24, 2015 — June 15, 2017)
  • Caucus Chair
    (October 22, 2013 — July 24, 2015)

Previous Occupations

  • Energy and hospitality industries

This is the archived biography page for the current member of the Legislative Assembly, Honourable Lloyd Hines