Back to top

Honourable Iain Rankin

The Honourable Iain Rankin is a current member of the Legislative Assembly - View Current Profile

Full Name:
Iain Rankin

Birth Place:
Inverness Co., NS, Canada

ConstituencyStart Date
Timberlea-ProspectMay 30, 2017 — Present
Timberlea-ProspectOctober 8, 2013 — April 30, 2017

Party History

  • Liberal
    (October 8, 2013 — Present)

Position History

  • Minister of Lands and Forestry
    (July 5, 2018 — Present)
  • Minister of Environment
    (June 15, 2017 — July 5, 2018)
  • Caucus Chair
    (July 24, 2015 — June 30, 2017)

Previous Occupations

  • Business Manager
  • Project Manager

This is the archived biography page for the current member of the Legislative Assembly, Honourable Iain Rankin