Back to top

Honourable Derek Mombourquette

The Honourable Derek Mombourquette is a current member of the Legislative Assembly - View Current Profile

Full Name:
Derek Mombourquette

ConstituencyStart Date
Sydney-Whitney PierMay 30, 2017 — Present
Sydney-Whitney PierJuly 16, 2015 — April 30, 2017

Party History

  • Liberal
    (July 16, 2015 — Present)

Position History

  • Minister of Energy and Mines
    (July 5, 2018 — Present)
  • Minister of Municipal Affairs
    (June 15, 2017 — July 5, 2018)

Previous Occupations

  • Municipal Politician

This is the archived biography page for the current member of the Legislative Assembly, Honourable Derek Mombourquette